Bu Slogan’da Nedir ?

Slogan, bir kişi veya kuruluşun (firma, sektör, vakıf vs) marka değeri oluşturmaya yönelik mesajıdır. İyi bir slogan, markanın misyon ve vizyonuyla bağdaştırılmış, markayı simgeler nitelikte olmalıdır.

Slogan; markanın hatırlanabilir olması için de çok önemlidir. Aynı zamanda slogan; orjinalliği ve etkileyici olmayı hedefler. Başarılı markalar (bu bazen birey de olabilir) kaliteli sloganlar ile ön plana çıkmıştır. Marka değerini besleyen ve rakipler arasında fark yaratmayı sağlayan slogan nasıl olmalıdır?

İyi Bir Sloganın Özellikleri:

Orjinal: Sıradan olmayan bir cümle olmalıdır. Örneğin birçok market “alışverişin güvenilir adresi” sloganını kullanır. Bu slogan başarılıdır fakar herkes tarafından kulanıldığı için alıcıda anlam ifade etmez. Klişedir. Öte yandan Migros’un sloganına bakarsak daha orjinaldir: “Alışverişin en keyiflisi”

Kalıcı: Süreklilik arz etmelidir. Bu yüzden markanızı en iyi temsil edecek cümleyi bulmalı ve kalıcı olmasını amaçlamalısınız. Örneğin mavi jeans “çok oluyoruz” sloganını çok iyi konumlandırmıştır.

Hafızada kalan: Telaffuzu zor cümlelerden oluşmamalıdır. Tek okunuşta akılda kalabilecek yalın bir slogan sürekli hatırlanmanızı ve anılmanızı sağlar. Örneğin Turkcell’in “Hayat Paylaşınca Güzel” sloganı basit yapısı sayesinde herkesin hafızasına kazınmış durumdadır.

Kısa: Bir – Dört (1-4) kelimeden oluşan sloganlar en etkili sloganlardır. Akılda kalması yönünden de önemlidir. Özellikle bu kurala uyan birsürü başarılı firma ve birçok örnek mevcuttur. Pirelli: Kontrolsüz güç; güç değildir, HSBC: Dünyanın yerel bankası, Bosch: Önce güven vb sloganlar kısa sloganın başarısına örnektir

İddialı: Albenisi olması için iddialı olması da önemlidir. Rekabetin kızışık olduğu piyasada iddialı ürün ve kişiler tercih sebebi olabilir. Örneğin Audi’nin “Teknoloji ile bir adım önde” sloganı iddialı ve başarılı bir slogandır

Gerçekçi: Olması imkansız vaatlerde bulunan sloganlar hiç iyi geri dönüş sağlamaz. Firmanın yaptıklarına ve yapabileceklerine uygun slogan seçimi başarılı slogan oluşturmak adına önemli bir etkendir. Örneğin Avea’nın “şimdi konuşma zamanı” sloganı ekonomik operatör olma özelliği ile iyi bağdaştırılmış başarılı bir slogandır.

Düşüncelerinizi paylaşın